Home Finance Brigette’s $91 Grocery Purchasing Journey and Weekly Menu Plan for six |...

Brigette’s $91 Grocery Purchasing Journey and Weekly Menu Plan for six | Cash Saving Mother®

8
0

My older sister, Brigette, shares her procuring journeys and menu plans each week! You possibly can go HERE to see all of her weekly menu plans and you may go HERE to learn all about her household!

Aldi

1 field Honey Crunch Oats – $1.29

1 field Crisp Rice – $1.29

1 field Honey Crisp Oats – $2.69

1 Household-Sized field Frosty Flakes – $1.79

1 giant canister Fast Oats – $2.29

1 5-lb bag All-Function Flour – $1.15

1 gallon 2% Milk – $1.47

1 gallon 1% Milk – $1.47

1 16-oz carton Heavy Whipping Cream – $1.55

1/2 gallon Unsweetened Almond Milk – $1.49

1/2 gallon Orange Juice – $1.59

1 32-oz carton Half and Half – $1.29

2 8-oz pkgs Mozzarella Cheese – $2.30

3 8-oz pkgs Cheddar Cheese – $3.75

2 8-oz pkgs Sliced Cheese – $2.50

6 particular person Greek Yogurts – $3.54

2 jars Peanut Butter – $2.30

1 can Baking Cocoa – $1.79

1 bag Chocolate Chips – $1.25

1 can Parmesan Cheese – $2.29

2 pkgs frozen Broccoli Florets – $1.78

1 giant tub Natural Spring Combine – $3.49

1 tub Artisan Lettuce – $2.79

2 3-lb luggage Honey Crisp Apples – $3.38

1 pkg contemporary Broccoli Crowns – $1.42

1 pkg Zucchini – $1.44

1 giant Cabbage – $2.05

1 Cauliflower – $2.25

2 luggage Asparagus – $3.38

1 pkg frozen Strawberries – $1.89

1 10-lb bag Russet Potatoes – $3.99

2 cans Inexperienced Beans – $0.76

1 bag Child Carrots – $0.89

1 bunch Bananas – $1.12

2 Avocados – $0.98

1 carton Strawberries – $1.69

1 pint Grape Tomatoes – $1.39

1 carton Raspberries – $1.29

1 pkg Blueberries – $1.99

1 bag Kettle Chips – $1.29

1 bag Blue Corn Chips – $1.37

1 bag Nacho Tortilla Chips – $0.75

1 Household-Sized Field Cheese Crackers – $1.99

1 bag Powdered Sugar – $1.29

1 bag Mini Marshmallows – $0.89

2 packing containers Macaroni and Cheese – $0.50

1 pkg Rice Desserts – $1.75

3 dozen Eggs – $1.62

1 Pancake Syrup – $0.99

2 loaves Sandwich Bread – $1.18

1 pkg Hamburger Buns – $0.59

Weekly Whole: $91.26

Weekly Menu Plan

My husband received Deer #2 for the season this previous weekend – numerous venison on the menu this week!

Breakfasts

Everyone seems to be accountable for making/cleansing up their very own breakfasts. Decisions embrace:

Pumpkin Chocolate Chip Muffins, Cereal, Oatmeal, Fruit, Smoothies, Veggie Omelets, Boiled/Fried/Scrambled Eggs, Yogurt

Lunches

Grilled Cheese Sandwiches, Carrots, Apples x 2

Peanut Butter Sandwiches/Rice Desserts, Grapes, Cucumbers x 2

Leftovers x 3

Dinners

Cheese Pizza, Tossed Salad, Rice Krispy Treats

Taco Salad (Seasoned Floor Venison, Shredded Lettuce, Salsa, Shredded CheeseNacho/Blue Corn Chips, Plain Greek Yogurt, Avocados) Asparagus

Venison Burgers, Grilled Zucchini, Potato Chips, Creamy Baked Macaroni and Cheese

Pancakes, Fruit Salad, Scrambled Eggs

Date Evening Out (children eat Macaroni and Cheese and Inexperienced Beans at dwelling)

Venison Roast within the Instantaneous Pot, Mashed Potatoes, Tossed Salad, Broccoli

Cabbage Roll in a
Bowl
, Biscuits

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here